7 triků, které ti usnadní práci s texty

Možná je už všechny znáš. Ale třeba je budeš komentovat podobně, jak to slýchám, když s některým z nich vyrukuju:

“Tý jo! To je dobrý!”
“Ahá, to by mě nenapadlo, že to jde takto jednoduše.”
“No fakt to funguje, to budu odteď používat.”

… tak schválně kolik novinek najdeš.

Dá se to i bez nich

Jsou to maličkosti, bez kterých se klidně obejdeš. S nimi jsou úpravy textů “jen” rychlejší a efektivnější.

U některých mám pocit, že je používám snad odjakživa. Proto mě donedávna překvapovalo, když jsem při svých výukových konzultacích viděla, že moje milé klientky, na to jdou zbytečně zdlouhavě. Díky nim jsem si uvědomila, že to až takové samozřejmosti pro každého být nemusí.

Prostě když ti to nikdo neřekne a neodhalíš to nějakou shodou okolností, tak jak to máš vědět?

A abych nedělala ramena, tak rovnou přiznávám, že na některé z těchto triků jsem taky přišla náhodou a sama jsem si říkala: “Sakryš, proč já to dělám takhle zbytečně složitě? Kolik kliknutí a lovení písmenek myší jsem si mohla už ušetřit?”

Trik č. 1: Označit část textu

Občas je to fuška, vylovit myší z textu jen tu část, kterou člověk potřebuje. Třeba když chci poslední 3 slova ve větě mít tučně, pořád k nim přiskakuje i ta tečka na konci, kterou bych už chtěla mít normální. Když je takového označování víc nebo delší text, jeden by z toho chytl křeč do ruky.

Takže jak na to?

  1. Klikni na začátek textu, který chceš označit.
  2. Stiskni klávesu Shift (na některých klávesnicích uvidíš jen šipku nahoru) a drž ji.
  3. Klikni na konec textu, který chceš označit. (Pořád držíš stisknutý Shift.)
  4. Text máš označený, můžeš pustit klávesu Shift.

Trik č. 2: Označit všechno

Tuhle fintu miluju. Hodí se častěji, než by člověk tipoval. Hlavně při vyplňování a úpravách různých formulářů a nastavení ve WordPressu, kdy je potřeba smazat předchozí údaje. Často se mi stávalo, že jsem nedopatřením neoznačila úplně všechno a vznikaly z toho různé paskvily.

Takže jak na to?

Dalo by se to řešit kombinací triků č. 1 a č. 3, ale mám něco mnohem jednoduššího a rychlejšího – klávesovou zkratku CTRL + A (jako All, tj. všechno). Použiješ ji takto:

  1. Klikni kamkoli v dokumentu / editačním okně / formulářovém poli, kde chceš označit veškerý obsah.
  2. Zmáčkni klávesu Ctrl (na klávesnici ji najdeš vpravo i vlevo od mezerníku) a drž ji.
  3. Zmáčkni klávesu s písmenem A.
  4. Hotovo, veškerý text v dokumentu / editačním okně / formulářovém poli máš označený a můžeš s ním provést, co potřebuješ.

Malá nápověda: možná se ti teď bude hodit trik č. 4.

Trik č. 3: Přejít na úplný začátek / konec

Rolovat sáhodlouhým textem na začátek a na konec je prostě otrava. A když je potřeba přesouvat se takto při práci častěji, zabere to i spoustu času. Navíc v některých editačních oknech se stává, že si člověk nevšimne, že ještě není na úplném začátku / konci a tím si jen přidělá práci navíc.

Takže jak na to?

Pomůže zase chytrá klávesová zkratka, teda vlastně 2 – jedna pro rychlý přesun na začátek, druhá pro rychlý přesun na konec.

Na úplný začátek jakéhokoli dokumentu / editačního okna / formulářového pole tě bleskurychle přesune stisknutí kláves CTRL + Home (prostě Domů).

Na úplný konec tě okamžitě vyexpeduje kombinace CTRL + End (prostě Konec).

Pokud potřebuješ k použití klávesových zkratek podrobnější návod, vrať se k triku č. 2, jen místo klávesy A prostě použij Home nebo End.

Trik č. 4: Přepsat text

V textu je kočka, ale ty tam chceš mít myš. Jak to uděláš? Označíš kočku, smažeš kočku, napíšeš / vložíš myš. Tenhle postup nemá chybu, trik č. 4 ti jen ušetří jedno kliknutí. Možná si říkáš, že to není nic moc, co? OK, je to na tobě, jestli ho budeš chtít používat.

Takže jak na to?

  1. Označ text, který se má nahradit jiným (třeba pomocí triku č. 1, nebo 2).
  2. Vlož / Napiš rovnou text, který ho má nahradit.

To je celé, původní text vůbec nemusíš mazat, ten nový ho automaticky nahradí. Ono se občas prostě hodí nemuset lovit klávesu Delete, když se dá jen klikat myší.

Trik č. 5: Přenést text

Moc často zrovna tohle radit nemusím, ale pro někoho je i tento tip novinkou. Proto ho na seznamu nechávám.

Určitě není nic špatného na tom, když zkopíruješ text, vložíš ho na nové místo, kde ho chceš mít, pak se vrátíš k tomu původnímu a tam ho smažeš. To vracení (a dohledávání, kde to vlastně sakra bylo) a mazání, si s tímto poměrně známým trikem ušetříš.

Takže jak na to?

Vtip je v tom, že text nebudeš kopírovat, ale “vyjímat”. Díky tomu se z toho původního místa nejen zkopíruje, ale automaticky i odstraní, takže ho už nebudeš muset dodatečně hledat, abys ho smazala a nebyl v dokumentu dvakrát.

Pokud kopíruješ text pomocí pravého tlačítka myši, klikni na označeném textu na Vyjmout (místo Kopírovat, jak jsi byla zvyklá).

Pokud kopíruješ  text pomocí klávesové zkratky CTRL + C, použij místo ní zkratku CTRL + X (pomůcka jsou nůžky, to X tak trochu vypadá a je to vlastně jakobys ten text na jednom místě vystřihla).

Na nové místo text už vložíš stejným způsobem, jak jsi zvyklá.

Trik č. 6: Změnit styl odstavce

Co mám vysledováno (a vyzkoušeno na vlastní kůži), neznalost tohoto triku dokáže pěkně pocuchat nervy ve chvíli, kdy se jeho výhody projeví, aniž by o ně člověk stál.

Pokud při editaci textů využíváš přednastavené styly pro nadpisy, nejspíš se ti už párkrát stalo, že kromě toho, co jsi opravdu chtěla upravit na nadpis, se v nadpis proměnil i text kolem. A když ses toho chtěla zbavit, přeměnil se na běžný text zase celý odstavec. Prostě buď všechno, nebo nic.

Může za to právě tento trik.

Takže co s tím?

Vtip je v tom, že změna stylu se vždy projeví na celém odstavci, ve kterém je zrovna kurzor.  Pokud chceš tedy z věty uprostřed odstavce udělat nadpis, je potřeba nejdřív z ní udělat samostatný odstavec a pak teprve změnit její styl třeba na Nadpis 3.

A v čem je ta výhoda?

Když chceš změnit styl celého odstavce (a je jedno, jestli má 20 řádků nebo jen 3 slova), stačí:

  1. kliknout kamkoliv do daného odstavce,
  2. změnit styl odstavce.

Prostě nemusíš vůbec označovat celý odstavec myší (ani pomocí triku č. 1), jen klikneš někam do něj (na začátek, na konec, nebo doprostřed, je to úplně jedno).

Poznámka na okraj: Pokud styly pro formátování textů nepoužíváš, vřele doporučuju s nimi začít. Něco málo jsem k tomu psala už v článku 5 tipů, jak vyladit článek na web.

Trik č. 7: Zrušit poslední úpravu

Čas od času se každý “uklikne” a malér je na světě. Kvůli malé nepozornosti jako mávnutím kouzelného proutku zmizí těžce vypocené věty nebo nastane jiná kalamita. S trikem č. 7 ale není nic ztraceno, dokáže totiž poslední úpravu vrátit zpátky.

Takže jak na to?

Zase pomůže kouzelná klávesová zkratka. Tentokrát zmáčkneš kombinaci kláves CTRL + Z  (Z jako Zrušit nebo Zpátky, to se pamatuje dost dobře). Úpravy se vrátí o krok zpět, zmizelý text se okamžitě znovu objeví, nebo přebarví na původní barvu, prostě se vrátí do původního stavu.

A pozor, ještě jedna pecka: klidně můžeš tento trik zopakovat několikrát za sebou a vrátit tak celou řadu úprav, které se moc nepovedly.

Finta do páru

Když náhodou po vrácení akce zjistíš, že ta úprava nebyla až tak špatná a vlastně bys ji tam chtěla mít, zkus pro změnu CTRL + Y (na tohle jednoduchou pomůcku nemám).

Tak co?

Objevila jsi aspoň jednu užitečnou novinku? Kolik jich už používáš a které používat začneš?

Nechtěla by ses pochlubit nějakým svým superjednoduchým trikem, který tu není? Ráda se taky něco přiučím. Nepochybuju o tom, že si i po letech práci někdy zbytečně komplikuju.

Stojíš o další praktické počítačové a webové tipy?

Mrkni na další články zde na blogu a případně si rovnou nech posílat moje novinkové maily, dám ti pak vědět hned, jak něco dalšího připravím a sepíšu.

Jestli ti to přijde užitečné, pošli to dál →

Prostor pro postřehy a dotazy

2 komentáře

  1. Pro mě nic nového, ale to je tím, že jsem absolvovala už několik kurzů na práci ve Wordu 🙂
    Přidala bych, že v 7 i “finta do páru”, tedy zkratka ctrl+Y se dá použít opakovaně.

    Pro mě je hodně zásadní, aby v textech nezůstávaly na konci řádku jednopísmenné předložky a spojky. Zatímco na webu se to dá řešit pluginem, ve Wordu, ale i v Powerpointu a dalších typech souborů funguje pro napsání pevné mezery (zajistí, aby se ty jednopísmenné přesunuly k slovu, které po nich následuje) zkratka levý alt+0160.

  2. Facebookové komentáře napsané k tomuto článku před přechodem na https si můžeš přečíst po kliknutí na tento obrázek:

    … na zvětšený obrázek pak klikni ještě jednou, aby se zobrazil v plné velikosti a komentáře byly opravdu čitelné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *